kwas cytrynowy naturalny

Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w wielu owocach i organizmach żywych. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu energetycznego. Kwas cytrynowy ma również wiele zastosowań w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i domowym.

W gastronomii kwas cytrynowy jest używany jako regulator kwasowości (E330), który nadaje produktom orzeźwiający smak i aromat cytryny. Kwas cytrynowy zapobiega również psuciu się żywności, utlenianiu witamin i przeciwutleniaczy oraz przebarwianiu się owoców i warzyw. Kwas cytrynowy jest dodawany do wielu napojów, słodyczy, sosów, dżemów, galaretek i przetworów mięsnych i rybnych.

W wypiekach kwas cytrynowy pełni rolę środka spulchniającego, który w połączeniu z sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia powoduje wytworzenie się dwutlenku węgla i podniesienie ciasta. Kwas cytrynowy nadaje również ciastom lekkość i puszystość oraz poprawia ich smak i zapach. Kwas cytrynowy można dodać do ciast biszkoptowych, piernikowych, drożdżowych lub kruchych.

kwas cytrynowy w jedzeniu dla sportowców

Kwas cytrynowy jest łatwo dostępny w sklepach spożywczych w postaci proszku lub płynu. Można go również samodzielnie wyprodukować z soku z cytryn lub innych owoców cytrusowych. Kwas cytrynowy jest bezpieczny dla zdrowia i nie ma ustalonego limitu spożycia. Jednak należy go stosować z umiarem, ponieważ w nadmiarze może osłabiać szkliwo zębów lub podrażniać żołądek.

kwas cytrynowy bio

gavital