Witaminy i minerały - dlaczego brakuje ich w codziennej diecie?
4 punkty, które musisz wiedzieć!

Witaminy i minerały
  • Minerały i witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w wielu procesach metabolicznych, regulują pracę układu nerwowego, odpornościowego i hormonalnego, wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Niestety, często nie dostarczamy ich w wystarczającej ilości z pożywieniem. Dlaczego tak się dzieje?
Warzywa i owoce
  • Jednym z powodów jest niska jakość żywności, którą spożywamy. Warzywa i owoce uprawiane są często w sposób sztuczny, z użyciem nawozów chemicznych, pestycydów i hormonów. Te substancje zaburzają naturalną równowagę składników odżywczych w roślinach i zmniejszają ich wartość biologiczną. Ponadto, warzywa i owoce tracą wiele witamin podczas transportu, przechowywania i obróbki termicznej.
Mięso
  • Podobnie jest ze zwierzętami hodowlanymi. Aby zwiększyć ich wydajność i masę mięsną, podaje się im antybiotyki, sterydy i inne leki. Te środki wpływają negatywnie na jakość mięsa, jaj i nabiału, obniżając ich zawartość minerałów i witamin. Dodatkowo, zwierzęta hodowane w stresie i ciasnych warunkach są bardziej podatne na choroby i zakażenia.
Suplementy wysokiej jakości i ich świadome użycie
  • Dlatego należy uzupełniać minerały i witaminy poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety. Suplementy diety to preparaty zawierające skoncentrowane dawki składników odżywczych, które mają na celu uzupełnić niedobory lub zapobiec ich powstawaniu. Suplementy diety mogą być syntetyczne lub naturalne, w zależności od źródła pochodzenia składników. Ważne jest, aby dobierać suplementy diety indywidualnie, z uwzględnieniem wieku, stanu zdrowia, stylu życia i preferencji żywieniowych. Bardzo ważne jest, aby sięgnąć po suplementy diety wysokiej jakości - sprawdzone i przebadane, o wysokim stopniu przyswajalności. Suplementacja minerałami i witaminami powinna odbywać się w sposób świadomy, tak, aby suplementacja poszczególnych środków nie wykluczała się wzajemnie (np.: jednoczesna suplementacja cynku i magnezu hamuje ich dobre działanie i ogranicza wchłanianie).


suplementy witaminy minerały wysokiej jakości naturalne

Naturalna suplementacja - dlaczego należy uzupełniać witaminy i minerały?

Dlaczego potrzebujemy uzupełniania składników odżywczych?

Nasz organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować i zachować zdrowie. Oprócz węglowodanów, białek i tłuszczy, ważną rolę odgrywają witaminy i składniki mineralne, które regulują wiele procesów metabolicznych i zapewniają prawidłową pracę komórek. Witaminy i składniki mineralne nie są wytwarzane przez organizm, dlatego musimy je dostarczać z pożywieniem lub suplementami diety.

Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B i witaminę C) i rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E i K). Witaminy rozpuszczalne w wodzie są łatwo wydalane z organizmu i nie gromadzą się w tkankach, dlatego należy je przyjmować regularnie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane w organizmie, ale ich nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

naturalne suplementy diety


Składniki mineralne to pierwiastki chemiczne, które biorą udział w budowie kości, zębów, enzymów, hormonów i innych ważnych substancji dla organizmu. Składniki mineralne dzielimy na makroelementy (wapń, magnez, potas, sód, chlor, fosfor i siarka) i mikroelementy (żelazo, cynk, miedź, jod, selen, fluor i inne). Makroelementy są potrzebne w większych ilościach niż mikroelementy, ale oba rodzaje są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Witaminy i składniki mineralne znajdują się w różnych produktach spożywczych, takich jak warzywa, owoce, zboża, mięso, nabiał czy ryby. Należy więc stosować zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, która zapewni odpowiednią ilość tych substancji. Niektóre produkty spożywcze mogą jednak przyczyniać się do utraty witamin i składników mineralnych z organizmu lub zaburzać ich wchłanianie. Do takich produktów należą m.in. cukier, alkohol, kawa czy nadmiar nabiału.

W niektórych sytuacjach zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne może być zwiększone lub trudniejsze do pokrycia z pożywieniem. Dotyczy to np. kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci i młodzieży w okresie wzrostu, osób starszych, sportowców czy osób chorujących lub rekonwalescentów. W takich przypadkach może być konieczna suplementacja witamin i składników mineralnych pod kontrolą lekarza lub dietetyka.

Witaminy i składniki mineralne są niezbędne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Należy więc dbać o ich odpowiedni poziom w organizmie poprzez zdrowe odżywianie i suplementację w razie potrzeby.

naturalne witaminy i minerały


Jaki jest problem w pozyskaniu odpowiednich składników mineralnych i witamin z jedzenia?

Ze względu na nasze położenie geograficzne na terenie Polski i części Europy występują szczególnie ubogie gleby powodujące chroniczne niedobory kluczowych minerałów. Dodatkowo strefa klimatyczna  ponad 37 równoleżnikiem powoduje naturalny niedobór witamin, zwłaszcza D3 w okresie od jesieni do wiosny.

Współczesne rolnictwo nie wzbogaca gleby o odpowiednią ilość magnezu, cynku, jodu czy selenu, dlatego też w diecie współczesnego człowieka znacząco brakuje kluczowych składników odżywczych. Ziemia rolna wyjaławia się przy każdym zdjęciu plonu, czyniąc ją coraz bardziej ubogą w minerały, witaminy czy antyoksydanty, tracąc tym samym swoją podstawową zaletę jaką jest wartość odżywcza. Duży wpływ ma na to chemizacja rolnictwa, przyczyniając się do drastycznego spadku wartościowych składników pokarmowych w naszym pożywieniu.

Gwałtownie pogarszająca się jakość wód oraz jej powszechna filtracja pozbawia nas ogromnej części mikroelementów potrzebnych  dla zdrowia ludzi i zwierząt.
W ostatnich latach obserwujemy drastyczne pogarszanie jakości powietrza przekraczające wszelkie dopuszczalne normy bezpieczeństwa. Organizm człowieka nie jest w stanie sam zneutralizować i wydalić metali ciężkich oraz substancji szkodliwych w takich ilościach. Dlatego potrzebuje wsparcia w postaci naturalnych składników takich jak minerały, witaminy, aminokwasy.

Intensywny tryb życia współczesnego człowieka charakteryzujący się ogromnym wysiłkiem umysłowym i fizycznym, z którymi zmaga się nasz organizm wymaga dodatkowego uzupełnienia niezbędnych składników odżywczych.
Niezdrowy styl życia, stosowanie leków, używek, choroby, spożywanie żywności przetworzonej dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie i wymusza na współczesnym człowieku uzupełniania minerałów, enzymów, witamin i aminokwasów.

Dlaczego potrzebujemy uzupełniania składników odżywczych

gavital - Twoje wsparcie w dobrym zdrowiu