Kofeina
Kofeina jest związkiem organicznym, który występuje naturalnie w wielu roślinach, takich jak kawa, herbata, kakao czy guarana. Jest jedną z najpopularniejszych substancji pobudzających na świecie. Kofeina działa poprzez blokowanie receptorów adenozynowych w mózgu, co powoduje zwiększenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i poprawę nastroju.
Kofeina ma również wpływ na układ krążenia, przyspieszając bicie serca i rozszerzając naczynia krwionośne. Ponadto kofeina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i ma działanie moczopędne.
W gastronomii kofeina jest wykorzystywana głównie jako składnik napojów i produktów spożywczych o działaniu energetyzującym i pobudzającym apetyt. Kofeina ma również wpływ na układ krążenia, przyspieszając bicie serca i rozszerzając naczynia krwionośne. Ponadto kofeina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i ma działanie moczopędne.
Najczęściej spotykanymi źródłami kofeiny w diecie są:
- kawa,
- herbata,
- czekolada,
- napoje typu cola.
Kofeina jest substancją o szerokim spektrum działania na organizm ludzki. W zależności od dawki i indywidualnej wrażliwości może mieć korzystny lub szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zalecane jest umiarkowane spożywanie kofeiny, nie przekraczając 400 mg dziennie dla dorosłych i 100 mg dla dzieci i młodzieży. Nadmiar kofeiny może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak bezsenność, nerwowość, drażliwość, bóle brzucha, nudności czy zaburzenia rytmu serca.
gavital