kofeina sport zdrowie

Kofeina

Kofeina jest związkiem organicznym, który występuje naturalnie w wielu roślinach, takich jak kawa, herbata, kakao czy guarana. Jest jedną z najpopularniejszych substancji pobudzających na świecie. Kofeina działa poprzez blokowanie receptorów adenozynowych w mózgu, co powoduje zwiększenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i poprawę nastroju.

Kofeina ma również wpływ na układ krążenia, przyspieszając bicie serca i rozszerzając naczynia krwionośne. Ponadto kofeina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i ma działanie moczopędne.
W gastronomii kofeina jest wykorzystywana głównie jako składnik napojów i produktów spożywczych o działaniu energetyzującym i pobudzającym apetyt.

Najczęściej spotykanymi źródłami kofeiny w diecie są:

  • kawa,
  • herbata,
  • czekolada,
  • napoje typu cola.
Kofeina może być również dodawana do napojów energetycznych, suplementów diety i leków przeciwbólowych. Kofeina ma także właściwości lecznicze, ponieważ pomaga w łagodzeniu bólu głowy, migreny, zmęczenia i depresji. Kofeina może również zapobiegać niektórym chorobom, takim jak cukrzyca, choroba Parkinsona czy kamienie nerkowe.

Kofeina jest substancją o szerokim spektrum działania na organizm ludzki. W zależności od dawki i indywidualnej wrażliwości może mieć korzystny lub szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zalecane jest umiarkowane spożywanie kofeiny, nie przekraczając 400 mg dziennie dla dorosłych i 100 mg dla dzieci i młodzieży. Nadmiar kofeiny może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak bezsenność, nerwowość, drażliwość, bóle brzucha, nudności czy zaburzenia rytmu serca.

kofeina naturalna z roślin bio

gavital