Ze względu na nasze położenie geograficzne na terenie Polski i części Europy występują szczególnie ubogie gleby powodujące chroniczne niedobory kluczowych minerałów. Dodatkowo strefa klimatyczna  ponad 37 równoleżnikiem powoduje naturalny niedobór witamin, zwłaszcza D3 w okresie od jesieni do wiosny.

Współczesne rolnictwo nie wzbogaca gleby o odpowiednią ilość magnezu, cynku, jodu czy selenu, dlatego też w diecie współczesnego człowieka znacząco brakuje kluczowych składników odżywczych. Ziemia rolna wyjaławia się przy każdym zdjęciu plonu, czyniąc ją coraz bardziej ubogą w minerały, witaminy czy antyoksydanty, tracąc tym samym swoją podstawową zaletę jaką jest wartość odżywcza. Duży wpływ ma na to chemizacja rolnictwa, przyczyniając się do drastycznego spadku wartościowych składników pokarmowych w naszym pożywieniu.

Gwałtownie pogarszająca się jakość wód oraz jej powszechna filtracja pozbawia nas ogromnej części mikroelementów potrzebnych  dla zdrowia ludzi i zwierząt.

W ostatnich latach obserwujemy drastyczne pogarszanie jakości powietrza przekraczające wszelkie dopuszczalne normy bezpieczeństwa. Organizm człowieka nie jest w stanie sam zneutralizować i wydalić metali ciężkich oraz substancji szkodliwych w takich ilościach. Dlatego potrzebuje wsparcia w postaci naturalnych składników takich jak minerały, witaminy, aminokwasy.

Intensywny tryb życia współczesnego człowieka charakteryzujący się ogromnym wysiłkiem umysłowym i fizycznym, z którymi zmaga się nasz organizm wymaga dodatkowego uzupełnienia niezbędnych składników odżywczych.

Niezdrowy styl życia, stosowanie leków, używek, choroby, spożywanie żywności przetworzonej dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie i wymusza na współczesnym człowieku uzupełniania minerałów, enzymów, witamin i aminokwasów.